Vad innebär den nya förpackningsförordningen för ditt företag?
ons 17 juni
|Gekås Ullared
Den 12 juli börjar den nya förpackningsförordningen gälla. Vet du vad det innebär det för ditt företag? Vi bjuder in till en informationsspäckad föreläsning med Ann Lorentzon från RISE som förklarar vad som gäller.
Anmälan stänger 10 juni 2026 23:00


Tid och plats
17 juni 2026 13:00 – 15:00
Gekås Ullared, Danska vägen 13, 311 60 Ullared, Sverige
Om evenemanget
Den 17 juni bjuder EMC tillsammans med Gekås Ullared in till en eftermiddag med fokus på EU nya förpackningsförordning, PPWR, som börjar tillämpas från den 12 augusti 2026.
Regelverket ställer tydliga krav på minskad förpackningsanvändning, ökad återanvändning och högre materialåtervinning. Men vad innebär det i praktiken för företag? Vilket ansvar har man i olika delar av värdekedjan och vad behöver finnas på plats redan nu?
Gästföreläsare är Ann Lorentzon från RISE. Ann arbetar som projektledare inom cirkulära förpackningar och har över 30 års erfarenhet av förpackningsfrågor. Hon arbetar idag i stor utsträckning med PPWR och hjälper företag att förstå hur regelverket påverkar verksamhet, processer, materialval och leverantörskrav.
Under föreläsningen går Ann igenom:
• Vilka krav som börjar gälla från den 12 augusti 2026
• Hur interna processer kan behöva anpassas
Anmälan stänger 10 juni 2026 23:00